Login 
E Marte, 29 Gusht 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

29
Gusht 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
  1 2 3 4 5 6
7 8 9 10 11 12 13
14 15 16 17 18 19 20
21 22 23 24 25 26 27
28 29 30 31      
  Kategorite: Lufta Ftohte29 gusht 1949 Sovjetikėt kryen test me bombėn atomike
Pershkrimi:
Mė 29 Gusht 1949, nė njė test nė Semipalatinsk nė Kazakistan, USSR shpėrtheu me sukses bombėn e saj atomike tė quajtur "First Lightning" (“Vetėtima e Parė”). Pėr tė matur efektet e shpėrthimit, shkencėtarėt sovjetik ndėrtuan ndėrtesa, ura, dhe struktura tė tjera qytetėrimi nė afėrsi tė bombės. Ato gjithashtu vunė kafshė nė kafaze qė tė testonin efektet e rrezatimit nuklear tek gjitarėt. Shpėrthimi atomik, i cili ishte 20 kiloton, afėrsisht i barabartė me “Trinity”, shpėrthimin e parė atomik amerikan, shkatėrroi strukturat dhe shkrumboi kafshėt.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart