Login 
E Premte, 1 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

01
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Lufta II Boterore1 shtator 1939 Gjermania sulmon Poloninė
Pershkrimi:
Mė 1 Shtator 1939, nė orėn 4:45 tė mėngjesit, rreth 1.5 milion trupa gjermane sulmuan Poloninė nė tė gjithė kufirin prej 1.750 milje dhe i gjithė territori u vu nėn kontrollin e Gjermanisė. Nė tė njėjtėn kohė, forcat ajrore bombarduan aerodromin polak, dhe luftanijet e nėndetėset gjermane sulmuan forcat detare polake nė detit Baltik. Lideri nazist Adolf Hitleri deklaroi se sulmi frontal ishte njė masė mbrojtėse pėr ta, por Britania dhe Franca nuk ishin tė bindura. Mė 3 shtator, ato i shpallėn luftė Gjermanisė, duke filluar Luftėn e Dytė Botėrore.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart