Login 
E Diele, 3 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

03
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Lufta II Boterore3 shtator 1939 fillon lufta e Dytė Botėrore
Pershkrimi:
Mė 3 shtator tė vitit 1939, si pėrgjigje pėr pushtimin e Polonisė nga Hitleri, Britania dhe Franca, tė dyja aleate tė vendit tė pushtuar, i shpallėn luftė Gjermanisė, duke filluar Luftėn e Dytė Botėrore.

Viktima e parė u bė anija britanike e linjės oqeanike, Athenia, e cila u fundos nga nėndetėsja gjermane U-30, qė e mendoi anijen britanike njė anije luftarake. Nė anije kishte mė shumė se 1.100 pasagjerė, 112 prej tė cileve humbėn jetėn, midis tyre 28 amerikanė. Presidenti Ruzvelt, ndonėse ishte i shqetėsuar nga tragjedia, deklaroi se Amerika nuk do tė dėrgonte ushtrinė e saj nė Europė. Shtetet e Bashkuara do tė qėndronin neutralė pėr disa vite.

Britania, nga ana e saj, si fillim, hodhi mbi Gjermani 13 ton fletėpalosjeve propagandistike kundėr nazistėve. Mė 4 shtator, ata filluan tė bombardonin anijet gjermane, duke u shkaktuar humbje tė mėdha. Ata gjithashtu synonin tė mos dėmtonin civilėt gjermanė. Ushtria gjermane, sigurisht, nuk ishte kaq e frenuar. Franca, pas dy javėsh, do tė fillonte njė sulm kundėr kufirit perėndimor gjerman. Pėrpjekja e tyre u dobėsua nė njė korridor tė ngushtė prej 250 km , qė tė ēonte nė frontin gjerman, i rrethuar nga kufijtė e Luksemburgut dhe Belgjikės, tė dyja vėnde neutrale. Gjermanėt minuan korridorin, duke ndaluar sulmin francez.


Kategorite: Te pergjithshme3 shtator 1875 krijohet makina "Porsche"
Pershkrimi:
Mė 3 Shtator 1875, Ferdinand Porsche, inxhinieri dhe themeluesi i makinave Porsche, lindi mė 3 shtator tė vitit 1873 nė Maffersdorf, Austri. Ai filloi karrierėn e tij tek kompania Daimler, dhe arriti tė ngrihej nė funksionin e drejtorit tė pėrgjithshėm. U largua nga detyra nė vitin 1931, pėr tė projektuar makinat e tij sportive dhe tė garave. Ndoshta projekti i tij mė i famshėm ishte ideja e Hitlerit pėr “makinat popullore”, Volkswageni. Porsche, sė bashku me djalin e tij, ishte pėrgjegjės pėr planet fillestare pėr Volkswagenin. Bashkėpunimi me Hitlerin i kushtoi atij shtrenjtė, ai u arrestua nga francezėt, pas Luftės sė Dytė Botėrore, dhe u mbajt pėr disa vjet pėrpara se tė lirohej.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart