Login 
E Hene, 4 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

04
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Te pergjithshme4 shtator 476 bie Perandoria Romake e Perėndimit
Pershkrimi:
Mė 4 Shtator te vitit 476, Romulus Augustus, perandori i fundit i Perandorisė Romake tė Perėndimit, u rrėzua nga Odoacer, njė barbar gjerman i cili e shpalli veten mbret tė Italisė.

Odoacer ishte njė lider mercenar, nė ushtrinė perandorake Romake, kur ai ngriti krye kundėr perandorit tė ri. Nė Piaēenca, ai mundi gjeneralin romak Orestes, babain e perandorit, dhe pushtoi Ravenėn, kryeqytetin e Perandorisė Perėndimore qė prej vitit 402. Megjithėse vazhdoi Perandoria e Lindjes, Odoacer shėnoi fundin e Perandorisė Romake tė vėrtetė, e cila e kishte qendrėn nė Itali.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart