Login 
E Marte, 5 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

05
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Personalitete5 shtator 1997 vdes Nėnė Tereza
Pershkrimi:
Mė 5 Shtator 1997, Murgesha legjendare Nėnė Tereza vdiq nė moshėn 87 vjeēare. Ajo vdiq, nga njė atak kardiak, nė zyrat qėndrore tė urdhėrit fetar nė Indinė Lindore. Zėdhėnėsja e “Misionaret e Bamirėsisė” tha se murgesha katolike romake vdiq nė orėn 9:30 tė mbrėmjes.

Nėnė Tereza e kaloi jetėn e saj duke u kujdesur pėr ata qė ajo i quante me dashuri “mė tė varfėrit e tė varfėrve”. Tė rinj dhe tė moshuar nderuan murgeshėn katolike romake, e cila u bė e njohur si “Shenjtorja e Tokės”.

Nėnė Tereza thoshte se shikonte Krishtin nė fytyrat e tė varfėrve, tė dėbuarve, tė gjymtuarve dhe atyre qė ishin duke vdekur. Ajo ndjente se ata tė gjithė meritonin atė qė ajo e quante “dashurinė e Zotit”.

Kudo qė ajo shkoi, mesazhi i saj ishte i njėjtė: “Dashuroni tė varfėrit”. Nėnė Tereza thoshte se: “Unė mendoj qė ėshtė shumė e rėndėsishme qė ne tė gjithė tė kuptojmė qė ata janė vėllezėrit dhe motrat tona, dhe ne u detyrohemi atyre dashuri, pėrkujdesje dhe interesim”.

Murgesha e vogėl pėrhapi rreth botės mesazhin e saj tė pėrkujdesjes dhe interesimit. Ajo rregullisht vizitonte viktimat e katastrofave tė mėdha, duke u lutur pėr shėrimin e tyre dhe ndihmonte pėr tė mbledhur fonde pėr kujdesin e tyre.

“Misionaret e Bamirėsisė” sė Nėnė Terezės u rritėn nga 12 pėrkrahėsit e parė nė mijėra motra qė punonin nė 450 qendra pėrreth botės.

Kalkuta, India ishte shtėpia adoptuese e Nėnė Terezės. Atje filloi misionin e saj me tė varfėrit, ku ajo mori nofkėn “Shenjtorja e lagjeve tė varfėra”.

Nėnė Tereza lindi, si Gonxhe Bojaxhiu, nga prindėr shqiptar, mė 27 gusht tė vitit 1910, nė Shkup tė Maqedonisė. Ajo ishte 18 vjeē kur shkoi nė Dublin, Irland, pėr tė marrė zotimin dhe pėr tu bėrė njė murgeshė e Lorettos, njė shėrbim mėsimdhėnie qė drejtonte shkolla kuvendesh nė Indi. Ajo u quajt “Motėr Tereza” sipas Shenjt Tereza e Lisieux, mbrojtėsja e misionarėve.

Pėrpjekjet e palodhura tė Nėnė Terezės, nė interes tė paqes botėrore, i sollėn asaj njė numėr tė rėndėsishėm vlerėsimesh humanitare, duke pėrfshirė Ēmimin Nobel pėr Paqen nė vitin 1979. Ajo shprehej se kėto shpėrblime do tė kishin vlerė vetėm nėse ato e mundėsonin atė tė ndihmonte nevojtarėt e botės. “Tė lutemi bashke dhe tė qėndrojmė bashkė, dhe nėse qėndrojmė bashkė, ne do tė duam njėri tjetrin si vetė Zoti iu do juve,” thoshte Nėnė Tereza.

Murgesha e vogėl me zemrėn e madhe punoi pa u lodhur deri nė fund, pavarėsisht sėmundjes nė vitet e fundit.

Mesazhi i dashurisė dhe i shpresės i Nėnė Terezės u pėrhap nė miliona njerėz. Ai ėshtė njė mesazh qė ajo u lut tė mos mbaronte, kur ajo tė mos ishte mė nė kėtė jetė.

Pėrgatiti Dardana Cami


Kategorite: Lufta Ftohte5 shtator 1972 masakėr nė Lojrat Olimpike tė Mynihut
Pershkrimi:
Nė mėngjesin e datės 5 shtator, tė vitit 1972, gjatė Lojrave Olimpike tė Mynihut, njė grup terroristėsh palestinezė sulmuan apartamentet e atletėve izraelitė, nė Fshatin Olimpik duke vrarė dy prej tyre dhe marrė peng nėntė tė tjerė. Terroristėt ishin pjesė e njė grupi, tė quajtur "Shtatori i Zi", tė cilėt kėrkuan qė Izraeli, nė kėmbim tė pengjeve, tė lironte mbi 230 tė burgosur arab dhe dy terroristė gjermanė, qė mbaheshin nė burgjet izraelite. Nė njė shkėmbim tjetėr zjarri, nė aeroportin e Mynihut, u vranė nėntė pengjet izraelite sė bashku me pesė terroristė dhe njė polic i Gjermanisė Perėndimore. Garat olimpike u ndėrprenė, pėr 24 orė, pėr tė bėrė homazhe pėr atletėt e vrarė.

Lojrat Olimpike tė Mynihut u hapėn mė 26 gusht tė vitit 1972, me 195 aktivitete dhe 7173 atletė, qė pėrfaqėsonin 121 vende. Nė mėngjesin e 5 shtatorit, terroristėt palestinez, me maska, sulmuan skuadrėn izraelite. Pas ndėrprerjes sė negociatave, pėr lirimin e nėntė pengjeve izraelite, terroristėt i ēuan ata nė aeroportin e Mynihut. Nė kohėn kur mbėrritėn, policia gjermane filloi tė qėllonte nga lart dhe vrau tre terroristė. Njė shkėmbim zjarri filloi ku u vranė pengjet, dy palestinezė dhe njė polic.

Pas homazheve pėr atletėt, nė stadiumin kryesor tė Lojrave Olimpike, Presidenti, i Komitetit Olimpik Ndėrkombėtar, urdhėroi qė lojrat tė vazhdonin, pėr tė treguar qė terrorizmi nuk kishte fituar. Megjithėse tragjedia thellėsisht dėmtoi lojrat, kishte momente tė shumta spektakolare tė arritjeve tė atletėve, si notari amerikan Mark Spitz qė fitoi shtatė medalje tė arta dhe gjimnastja ruse Olga Korbut qė fitoi dy medalje ari.

Si pasojė e vrasjeve nė Lojrat Olimpike, tė vitit 1972, qeveria izraelite, e drejtuar nga Golda Meir, rekrutoi njė grup agjentėsh, Mossad, pėr tė gjetur dhe vrarė vrasėsit e "Shtatorit tė Zi". Filmi i Stephen Spielberg, Munih, ėshtė bazuar nė kėto ngjarje.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart