Login 
E Merkure, 6 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

06
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Lufta I Boterore6 shtator 1915 prodhohet tanku i parė
Pershkrimi:
Mė datė 6 shtator tė vitit 1915 u pėrfundua dhe u testua tipi i parė i tankut, i krijuar nga William Foster & Company pėr ushtrinė britanike. Disa vende tė ndryshme kishin punuar pėr tė krijuar njė mjet qė mund tė kalonte terrenin e thyer, por Britania ishte e para qė ia arriti qėllimit. Tė pajisur me njė mekanizėm tė lehtė armėsh, tanket u pėrdorėn pėr herė tė parė nė Betejėn e Cambrai nė vitin 1917, kur 474 tanke britanike thyen frontet gjermane. Aleatėt filluan tė pėrdornin mė shumė mjete motorike nė vazhdim tė luftės. Pas Luftės sė Parė Botėrore, vendet Europiane vazhduan tė prodhonin tanke, me njė ritėm tė shfrenuar, duke i armatosur ato me artileri edhe mė tė rėndė. Tanket u bėnė koka e betejave tė Luftės sė Dytė Botėrore.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart