Login 
Thursday, 14 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

14
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Lufta Ftohte14 shtator 1959 sonda sovjetike arrin nė Hėnė
Pershkrimi:
Mė 14 Shtator 1959, njė raketė sovjetike pėrplaset nė sipėrfaqen e Hėnės, duke u bėrė objekti i parė, i bėrė nga njeriu, qė dėrgohet nga Toka pėr tė arritur sipėrfaqen e Hėnės. Ngjarja u dha epėrsi sovjetikėve, pėr njė kohė tė shkurtėr, nė garėn hapėsinore dhe nxiti njė pėrpjekje edhe mė tė madhe nga Shtetet e Bashkuara, pėr tė zhvilluar njė program tė tyrin hapėsinor.


Kategorite: Te pergjithshme14 shtator 1812 Napoleoni hyn nė Moskė
Pershkrimi:
Mė 14 Shtator 1812, njė javė pasi fitoi mbi ushtrinė ruse, nė Betejėn e pėrgjakshme tė Borodinos, ushtria e madhe e Napoleon Bonapartit hyri nė qytetin e Moskės, tė boshatisur nga populli i larguar dhe ushtria ruse e tėrhequr. Moska ishte synimi i pushtimit, por qyteti i braktisur nuk kishte zyrtar carist dhe as dyqane ushqimesh pėr tė furnizuar ushtarėt francezė, pas marshimit tė tyre tė gjatė. Pas mesnate, zjarri shpėrtheu mes qytetit, i vėnė nga patriotėt rusė, duke e lėnė ushtrinė e madhe tė Napoleonit pa mjete pėr t’i mbijetuar dimrit rus.


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart