Login 
E Marte, 19 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

19
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Personalitete19 shtator 1955 Presidenti Argjentinės Peron rrėzohet nga pushteti
Pershkrimi:
Mė 19 Shtator 1955, pas njė dekade sundimi, Presidenti i Argjentinės, Juan Domingo Peron, rrėzohet nga pushteti nga njė grusht ushtarak. Peroni erdhi nė pushtet nė vitin 1946 me mbėshtetjen e klasės punėtore. Nė fillim tė viteve ’50, Ai u bė gjithnjė e mė shumė autoritar ndėrkohė qė ekonomia e Argjentinės ishte nė rėnie. Mbėshtetje e fuqishme, kredibilitet i madh pėr tė, ishte gruaja e tij karizmatike, Eva “Evita” Peron, qė vdiq nė vitin 1952, duke sinjalizuar kolapsin e koalicionit kombėtar, qė e mbėshteste atė. Pasi u ishte kundėrvėnė kishės, studentėve dhe tė tjerėve, nė shtator tė vitit 1955, u detyrua, nga ushtria, tė mėrgonte. Ai shkoi nė Spanjė, ku shėrbeu si njė lider nė mėrgim pėr “Peronistėt” – njė fraksion i fuqishėm nė Argjentinė, i cili i qėndroi besnik atij dhe sistemit tė tij.

Ndėrkohė, nė Argjentinė, njė seri qeverish tė drejtuara nga civilė dhe ushtarak dėshtuan nė zgjidhjen e problemeve ekonomike. Me kalimin e kohės, njerėzit filluan tė kujtojnė Peronin dhe Peronismi u bė forca mė e fuqishme politike nė vend. Nė vitin 1971, regjimi ushtarak i Gjeneral Alejandro Lanusse shpalli qėllimin e tij pėr tė rivendosur demokracinė kushtetutore dhe nė vitin 1972 Peroni u lejua tė vizitonte Argjentinėn. Nė mars tė vitit 1973, Peronistėt fituan kontrollin e qeverisė, nė zgjedhjet e pėrgjithshme, dhe Peroni u rikthye nė qershor nė mes tė gėzimit tė madh popullor dhe kurorėzimit tė pėrpjekjeve tė Peronistėve.

Nė tetor tė vitit 1973, Peroni u zgjodh President nė zgjedhje tė veēanta. Gruaja e tij, Isabel Peron, njė balerinė argjentinase, me tė cilėn ai u martua nė vitin 1961, u zgjodh zv. Presidente. Ajo nuk pėlqehej nga miliona vetė, tė cilėt akoma ishin tė pėrkushtuar ndaj kujtimit tė Evita Peron.

Problemet ekonomike vazhduan, nė presidencėn e dytė tė Peronit, dhe u pėrkeqėsuan mė shumė nga embargo arabe e naftės, e vitit 1973, dhe njė shpėrthim i sėmundjes sė gjėsė sė gjallė qė shkatėrroi industrinė e mishit nė Argjentinė. Kur Peroni vdiq, mė 1 korrik tė vitit 1974, gruaja e tij u bė presidente e njė vendi qė vuante nga inflacioni, dhuna politike dhe shqetėsimi i klasės punėtore. Nė mars 1976, ajo u rrėzua, me grusht shteti, dhe njė juntė ushtarake e djathtė mori pushtetin dhe sundoi me brutalitet Argjentinėn deri nė vitin 1982.

Pėrgatiti Dardana Cami


Kategorite: Te pergjithshme19 shtator 1893 njihet e drejta e grave pėr tė Votuar
Pershkrimi:
Mė 19 Shtator 1893, me firmosjen e Projektligjit Elektoral nga Guvernatori, Lord Glasgow, Zelanda e Re u bė vendi i parė, nė botė, qė u dha grave tė drejtėn e votės. Projektligji ishte rezultat i takimeve tė militantėve, tė sė drejtės sė grave pėr tė votuar, gjatė njė viti nė qytete tė ndryshme tė vendit, me gra, qė shpesh vinin nga larg pėr tė dėgjuar leksione dhe fjalime, miratuar rezoluta dhe firmosur peticione. Gratė, nė Zelandėn e Re, votuan, pėr herė tė parė, nė zgjedhjet e pėrgjithshme, nė nėntor tė vitit 1893.

Shtetet e Bashkuara iu dhanė grave tė drejtėn pėr tė votuar, nė vitin 1920, dhe Britania e Madhe nė vitin 1928.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart