Login 
E Merkure, 20 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

20
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Te pergjithshme20 shtator 1946 hapet Festivali i Filmit nė Kanė
Pershkrimi:
Mė 20 Shtator 1946, Festivali i Pėrvitshėm i Filmit u hap pėr herė tė parė nė qytetin e Kanės, nė rivierėn franceze. Festivali ishte menduar tė debutonte nė shtator tė vitit 1939, por fillimi i Luftės sė Dytė Botėrore detyroi anullimin e pėrurimit tė Kanės.

Festivali i parė ndėrkombėtar i filmit u inaugurua nė Venecia, nė vitin 1932. Nė vitin 1938, Festivali i Filmit tė Venecias ishte bėrė njė mjet propagande pėr fashistėt dhe nazistėt, pėr Italinė e Benito Musolinit dhe Gjermaninė e Adolf Hitlerit, qė diktonin zgjedhjen e filmave dhe ndarjen e ēmimeve ndėrmjet tyre. Pas kėsaj nėpėrkėmbje, Franca vendosi tė organizonte njė festival filmi alternativ. Nė qershor tė vitit 1939, u anonēua nė Paris themelimi i festivalit tė filmit nė Kanė, qė do tė mbahej nga 1-20 shtatori. Kana, njė qytet elegant bregdetar, shtrihet nė juglindje tė Nicės nė bregdetin mesdhetar.

Lufta e Dytė Botėrore zgjati 6 vjet. Nė vitin 1946, qeveria Franceze miratoi rifillimin e Festivalit tė Kanės si njė mėnyrė pėr rikthimin e turistėve nė Rivierėn Franceze. Festivali filloi mė 20 shtator tė vitit 1946, dhe nė tė u prezantuan 18 vende. Nė festivalin e parė tė Kanės, organizatorėt i kushtuan mė shumė rėndėsi stimulimit tė krijimeve kombėtare se sa konkurrencės. Nėntė filma u nderuan me vlerėsimin mė tė lartė: Grand Prix du Festival.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart