Login 
Thursday, 28 Shtator 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

28
Shtator 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
  Kategorite: Lufta I Boterore28 shtator 1918 njė ushtar britanik i shpėton jetėn Adolf Hitlerit
Pershkrimi:
Mė 28 shtator tė vitit 1918, ne Luftėn e Parė Botėrore, nė njė incident qė do tė pranohej nė analet e historisė sė Luftės sė Parė Botėrore – megjithėse detajet e ngjarjes ende mbeten tė paqarta – Henry Tandey, njė ushtar britanik, qė ishte nė shėrbim pranė fshatit francez Marcoing, takoi njė ushtar gjerman tė plagosur dhe nuk qėlloi atė, duke i shpėtuar jetėn, 29 vjeēarit, tetarit Adolf Hitler.


Nė pamje tė parė ushtari qė mbart tė plagosurin Adolf Hitler

Megjithėse nuk ka tė dhėna, pėr tė vėrtetuar vendodhjen ekzakte tė Adolf Hitlerit, atė ditė tė vitit 1918, njė episod intrigues u pėrdor, pėr tė argumentuar qė nė fakt ai ishte ushtari qė Tandey shpėtoi. Njė fotografi, qė u shfaq nė gazetat e Londrės, ku Tandey ishte duke mbajtur njė ushtar tė plagosur, nė Ypres, nė vitin 1914, u portretizua nė njė pikturė, nga artisti italian Fortunito Matania, duke glorifikuar pėrpjekjen e luftės sė Aleatėve. Kur Kryeministri Britanik, Neville Chamberlain, shkoi nė Gjermani, nė vitin 1938, pėr tė biseduar me Hitlerin nė njė pėrpjekje tė fundit pėr tė shmangur njė luftė tjetėr nė Europė, ai u dėrgua nga Führeri nė strehėn e tij tė re nė Bavari. Atje Hitleri i tregoi Chamberlain-it kopjen e tij tė pikturės sė Matanias, duke komentuar, “Ky ėshtė njeriu qė gati mė qėlloi mua.”

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart