Login 
E Premte, 6 Tetor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

06
Tetor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  Kategorite: Te pergjithshme6 tetor 1908 Austro-Hungaria anekson Bosnje-Hercegovinėn
Pershkrimi:
Mė 6 tetor 1908, Monarkia e Austro-Hungarisė anonēoi aneksimin e Bosnje-Hercegovinės, provinca e rajonit tė Ballkanit qė mė parė kishin qenė nėn kontrollin e Perandorisė Osmane.

Nė vitin 1908 Bosnja dhe Hercegovina ishin ende formalisht nė kontrollin e Sulltanit. Austro-Hungaria kishte administruar provincat, qė prej Kongresit tė Berlinit, nė vitin 1878, kur Fuqitė e Mėdha tė Europės i dhanė Monarkisė austro-hungareze tė drejtėn pėr t’i okupuar ato, qė zyrtarisht ishin nėn Turqinė. Meqė tė dy provincat ishin shumė tė lakmuara edhe nga vende tė tjera – nė fakt, Austria dhe Hungaria lakmonin pėr vete Bosnjen dhe Hercegovinėn– vendimi i Kongresit tė Berlinit ishte pak a shumė njė masė e pėrkohshme pėr tė ruajtur balancimin delikat nė Europė. Situata ishte mė e ndėrlikuar pasi popullsia, kryesisht sllave e tė dy provincave, kishte ambicie nacionaliste pėr veten. Sllavėt nė Serbinė fqinje kishin dėshirė t’i aneksonin ata pėr tė plotėsuar ambiciet e mėtejshme tė tyre.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart