Login 
E Diele, 15 Tetor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

15
Tetor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  Kategorite: Personalitete15 tetor 1990 Mikail Gorbaēov fiton Ēmimin Nobel pėr Paqe
Pershkrimi:
Mė 15 Tetor 1990, Lideri sovjetik, Mikail Gorbaēov, fitoi Ēmimin Nobel pėr Paqen, pėr kontributin e tij nė pėrfundimin e tensioneve tė Luftės sė Ftohtė. Qė prej ardhjes nė pushtet, nė vitin 1988, Gorbaēovi kishte vendosur tė pėrqendronte mė shumė pėrpjekje dhe fonde nė planet e tij pėr reformat nė vend nė kohė rekord, pėr tė arritur nė politikėn e jashtme mirėkuptim me botėn jokomuniste.

Disa nga arritjet e tij pėrfshijnė katėr samite me Presidentin Ronald Reagan, duke pėrfshirė njė takim nė vitin 1987 nė tė cilin u arrit njė marrėveshje pėr tė ēmontuar raketat e Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik nė Europė. Ai gjithashtu filloi tė tėrhiqte trupat sovjetike nga Afganistani, nė vitin 1988, dhe pėrdori presionin diplomatik mbi Kubėn dhe Vietnamin pėr tė tėrhequr trupat e tyre pėrkatėsisht nga Angola dhe Kamboxhia. Nė njė takim nė vitin 1989 me Presidentin George Bush, Gorbaēovi deklaroi se Lufta e Ftohtė kishte pėrfunduar.

Gorbaēovi gjithashtu fitoi respektin e shumė personave nė Perėndim pėrmes politikės sė tij tė mosndėrhyrjes nė trazirat politike qė tronditėn vendet satelite tė Europės Lindore, gjatė fundit tė viteve ’80 dhe nė fillim tė viteve ’90. Kur Ēekosllovakia, Gjermania Lindore, Polonia dhe vende tė tjera tė Perdes sė Hekurt filluan tė drejtoheshin drejt sistemeve politike mė demokratike dhe ekonomive tė tregut, Gorbaēovi e mbajti nėn kontroll ndėrhyrjen e sovjetikėve. (Kjo politikė nuk u pėrdor tek republikat e tjera sovjetike; pėrpjekje tė ngjashme nga Lituania dhe republika tė tjera u pėrballėn me paralajmėrime tė ashpra dhe u detyruan tė qėndronin brenda Republikės Socialiste Sovjetike)

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart