Login 
E Hene, 23 Tetor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

23
Tetor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  Kategorite: Lufta Ftohte23 tetor 1956 protesta tė dhunshme nė Hungari
Pershkrimi:
Mė 23 Tetor 1956, mijėra hungarezė dolėn nė protestė kundėr prezencės sovjetike nė vendin e tyre, ku u pėrballėn me rezistencėn e armatosur.

Demonstratat e organizuara nga hungarezėt, vazhdonin qė prej qershorit tė vitit 1956, kur shenjat e reformės politike nė Poloni krijuan mundėsinė qė ndryshime tė tilla tė bėheshin edhe nė vendin e tyre. Mė 23 tetor, protestat shpėrthyen nė dhunė meqė studentėt, punėtorėt madje edhe disa ushtarė kėrkonin mė shumė demokraci dhe liri nga ajo qė ato shikonin si njė prezencė shtypėse e sovjetikėve nė Hungari. Lideri hungarez Erno Gero, njė stalinist i deklaruar, duke lavdėruar politikat e Bashkimit Sovjetik, egėrsoi mė tepėr turmat. Pėrleshje tė dhunshme shpėrthyen nė Budapest ndėrmjet protestuesve dhe forcave tė sigurisė hungareze dhe ushtarėve sovjetik.

Nė ditėt nė vazhdim, u vranė, nė kėto beteja, qindra protestues nė Budapest dhe nė qytete tė tjera tė Hungarisė. Gero kėrkoi mė shumė mbėshtetje nga sovjetikėt dhe kjo iu afrua nė formėn e njė divizioni tė blinduar rreth Budapestit. Pėrleshja e rrugėve u shkallėzua nė pėrgjigje tė demonstrimit tė forcės ruse. Nė njė pėrpjeke pėr tė shuar trazirat, zyrtarė tė Partisė Komuniste nė Hungari caktuan Imre Nagin (i cili mė parė ishte larguar nga partia) si kryeministrin e ri. Nagi i kėrkoi sovjetikėve tė tėrhiqnin trupat e tyre, nga kryeqyteti, qė ai tė mund tė rivendoste qetėsinė. Forcat ruse u bindėn dhe u tėrhoqėn nga Budapesti mė 1 nėntor, por tensioni mbeti i lartė.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart