Login 
E Shtune, 28 Tetor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

28
Tetor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
            1
2 3 4 5 6 7 8
9 10 11 12 13 14 15
16 17 18 19 20 21 22
23 24 25 26 27 28 29
30 31          
  Kategorite: Lufta II Boterore28 tetor 1940 Italia sulmon Greqinė
Pershkrimi:
Mė 28 tetor 1940, ne Luftėn e Dytė Botėrore, ushtria e Musolinit, pasi kishte pushtuar Shqipėrinė, sulmoi Greqinė. Kjo fushatė do tė ishte shkatėrruese pėr forcat ushtarake tė Duēes.

Musolini i ēuditi tė gjithė, me kėtė lėvizje kundra Greqisė. Edhe aleati i tij, Adolf Hitler, u zu nė befasi, sepse Duēe i kishte lėnė tė kuptonte qė ai nuk kishte njė qėllim tė tillė. Hitleri e dėnoi lėvizjen si njė gabim tė madh strategjik. Sipas Hitlerit, Musolini duhej tė ishte pėrqėndruar nė Afrikėn e Veriut, duke vazhduar avancimin drejt Egjiptit. Madje edhe shefi i stafit ushtarak te Musolinit u vu ne dijeni per sulmin vetem pas faktit te kryer. Por pavarėsisht se ishte paralajmėruar, nga gjeneralėt e tij, pėr invadimin e Greqisė, pavarėsisht mungesės sė gatishmėrisė nga ana e ushtrisė sė tij, pavarėsisht se do tė futej nė njė vend malor, gjatė sezonit tė shirave, kundra njė armate tė gatshme tė luftonte me shpirt e me dhėmbė pėr tė mbrojtur autonominė e saj, Musolini vazhdoi me arrogancė tė dukshme, i bindur se mund tė mundte grekėt, brėnda disa ditėve.

Ai gjithashtu dinte sekretin, qė miliona lireta ishin vėnė mėnjanė, pėr tė korruptuar politikanėt dhe gjeneralėt grekė, pėr tė mos rezistuar ndaj invadimit italian. Ėshtė e paqartė, nėse paratė u dorėzuan, nga agjentėt fashistė italianė tė deleguar, pėrgjegjės pėr kėtė. Sidoqoftė kjo nuk solli ndonjė ndryshim. Grekėt arritėn ti zbrapsin, pushtuesit italianė, pėr nė Shqipėri, vetėm pas njė jave. Fuqia e Boshtit, kaloi tre muajt nė vijim, duke luftuar nė betejė mbrojtėse. Gjėrat u pėrkeqėsuan mė shumė, pasi gjysma e flotės italiane, nė Taranto, u dėmtua nga njė anije luftarake angleze. Musolini u poshtėrua.

Pėrgatiti Dardana Cami


Kategorite: Te pergjithshme28 tetor 1886 dhurohet Statuja e Lirisė
Pershkrimi:
Mė 28 Tetor 1886, Statuja e Lirisė, njė dhuratė miqėsie nga populli i Francės pėr popullin e Shteteve tė Bashkuara, u dhurua nė Portin e New York nga Presidenti Grover Cleveland.
Nė tė vėrtetė e njohur si “Liria Ndriēon Botėn”, statuja u propozua nga historiani francez Edouard de Laboulaye pėr tė pėrkujtuar aleancėn Franko-Amerikane gjatė Revolucionit Amerikan. E dizenjuar nga skulptori francez Frederic-Auguste Bartholdi, statuja me njė lartėsi prej 50m kishte formėn e njė gruaje me njė krah tė ngritur lart duke mbajtur njė pishtar. Struktura gjigante e pėrbėrė prej ēeliku u dizenjua nga Eugene-Emmanuel Viollet-le-Duc dhe Alexandre-Gustav Eiffel, ky i fundit i njohur pėr dizenjimin e Kullės Eiffel nė Paris.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart