Login 
E Merkure, 1 Nentor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

01
Nentor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Kategorite: Te pergjithshme1 nėntor 1993 krijohet Bashkimi Europian
Pershkrimi:
Mė 1 nėntor 1993, hyn nė fuqi Traktati i Mastrichtit, duke krijuar zyrtarisht Bashkimin Europian (BE). Traktati ishte hartuar nė vitin 1991, nė takimin e delegatėve tė Komunitetit Europian, nė Mastricht tė Holandės, dhe u firmos nė vitin 1992. Marrėveshja synonte krijimin e njė Parlamenti Europian mė tė konsoliduar, krijimin e njė Banke Europiane Qendrore, dhe unifikim tė politikės sė jashtme dhe tė sigurisė. Traktati gjithashtu vendosi pėr njė monedhė tė pėrbashkėt europiane, qė do tė njihej si “Euro.”

Nė vitin 1993, 12 vende ratifikuan Traktatin e Mastrichtit pėr Bashkimin Europian: Britania e Madhe, Franca, Gjermania, Irlanda, Spanja, Portugalia, Italia, Greqia, Danimarka, Luksemburgu, Belgjika, dhe Holanda. Austria, Finlanda dhe Suedia u bėnė anėtare tė Bashkimit Europian nė vitin 1995. Pas shekujsh konflikti tė pėrgjakshėm, vendet e Europės Perėndimore, mė nė fund, arritėn bashkėpunimin e tyre ekonomik.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart