Login 
E Shtune, 4 Nentor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

04
Nentor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Kategorite: Lufta Ftohte4 nėntor 1979 iranianėt sulmojnė Ambasadėn Amerikane
Pershkrimi:
Mė 4 Nėntor 1979, Studentė, pėrkrahės tė Ajatollah Khomeinit, shokuan Amerikėn, kur sulmuan Ambasadėn amerikane nė Teheran. Fondamentalistėt radikalė islamikė morėn peng 90 persona. Studentėt ishin tė zemėruar qė Shahu, i rrėzuar nga pushteti, ishte lejuar tė hynte nė Shtetet e Bashkuara, pėr trajtim mjekėsor, dhe ata kėrcėnuan se do tė vrisnin pengjet nėse do tė kishte ndonjė pėrpjekje pėr shpėtimin e tij. Disa ditė mė vonė, lideri i Iranit dha dorėheqjen dhe Ajatollah Khomeini, lideri i revolucionarėve fondamentalist tė Iranit, mori kontrollin e plotė tė vendit dhe fatin e pengjeve.

Dy javė pas sulmit nė Ambasadėn Amerikane, Khomeni filloi tė lironte tė gjithė pengjet qė nuk ishin amerikanė dhe tė gjitha gratė dhe minoritetet amerikane, duke i quajtur kėto grupe si njerėz tė shtypur nga qeveria e Shteteve tė Bashkuara. 52 pengjet e tjerė mbetėn nė mėshirė tė Ajatollahut pėr 14 muaj.

Presidenti Xhimi Karter, nuk pati mundėsi tė zgjidhte krizėn nė mėnyrė diplomatike dhe, mė 24 prill tė vitit 1980, urdhėroi njė mision shpėtimi shkatėrrues nė tė cilin u vranė 8 persona, nga personeli ushtarak amerikan, dhe nuk u shpėtua asnjė peng. Tre muaj mė vonė, ish Shahu vdiq nga kanceri nė Egjipt, por kriza vazhdoi. Nė nėntor tė vitit 1980, Presidenti Karter humbi zgjedhjet presidenciale ndaj republikanit Ronald Regan. Shumė shpejt, me mbėshtetjen e ndėrmjetėsve algjerianė, mė nė fund filluan negociata tė suksesshme ndėrmjet Shteteve tė Bashkuara dhe Iranit.

Mė 20 janar, 1981 – dita e betimit tė Reganit – Shtetet e Bashkuara shbllokuar pothuaj 3 miliardė dollarė, asete tė ngrira iraniane, dhe premtuan 5 miliardė dollarė tė tjera ndihma financiare. Disa minuta pasi Regani ishte betuar, pengjet u larguan nga Irani, me njė linjė ajrore algjeriane, duke i dhėnė fund 444-ditėve tė kėsaj pėrvoje tė hidhur.

Pėrgatiti Dardana Cami


Kategorite: Lufta Ftohte4 nėntor 1956 Sovjetikėt shtypin revoltėn nė Hungari
Pershkrimi:
Mė 4 Nėntor 1956, pas gati dy javė protestash e paqėndrueshmėrie politike, tanket dhe trupat sovjetike shtypėn me dhunė protestat nė Hungari. Mijėra njerėz u vranė dhe u plagosėn dhe rreth ēerek milioni hungarezė u larguan nga vendi.

Problemet nė Hungari kishin filluar nė tetor, kur mijėra protestues dolėn nė rrugė pėr tė kėrkuar njė sistem politik mė demokratik, e liri nga shtypja sovjetike. Si pėrgjigje, zyrtarėt e Partisė Komuniste vendosėn si kryeministėr tė ri, Imre Nagin (njė ish kryeministėr i cili ishte shkarkuar nga partia pėr kritikat e tij ndaj politikave staliniste). Nagi u pėrpoq tė vendoste paqen dhe u kėrkoi sovjetikėve tė tėrheqin trupat e tyre nga Hungaria. Sovjetikėt u tėrhoqėn, por Nagi u pėrpoq tė nxisė mė tej revoltėn e hungarezėve, pėr heqjen e sundimit njė partiak. Ai gjithashtu anonēoi se Hungaria po tėrhiqej nga Pakti ushtarak i Varshavės (Blloku Sovjetik ekuivalent me NATO-n)

Mė 4 nėntor, tanket sovjetike u futėn nė Budapest pėr tė ndaluar lėvizjen e hungarezėve pėr largim nga Blloku komunist. Pėrleshje tė dhunshme filluan nėpėr rrugė, por sovjetikėt, me forca tė mėdha, e shtypėn revoltėn. Pas vrasjeve dhe plagosjeve tė mijėra hungarezėve, protestat u shuan. Nagi u kap dhe u ekzekutua dy vjet mė vonė.

Veprimi i sovjetikėve e tronditi shumė Perėndimin. Lideri sovjetik Nikita Hrushov kishte premtuar largim nga politikat staliniste dhe nga e shkuara, por veprimet e dhunshme nė Budapest treguan tė kundėrtėn. Mosndėrhyrja amerikane zemėroi e irritoi shumė hungarezė. Transmetimet e Radios “Zėri i Amerikės”, dhe fjalimet e Presidenti Duait D. Aisenhauer dhe Sekretarit tė Shtetit Xhon Foster Dalls, kishin sugjeruar qė Shtetet e Bashkuara tė mbėshtesnin “ēlirimin” e “njerėzve tė robėruar” nė vendet komuniste. Edhe pse tanket sovjetike shtypėn protestuesit, Shtetet e Bashkuar nuk bėnė asgjė pėrveē publikimit tė deklaratave tė simpatisė e keqardhjes, pėr gjendjen e vėshtirė tė hungarezėve.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart