Login 
E Shtune, 18 Nentor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

18
Nentor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Kategorite: Lufta II Boterore18 nėntor 1940 Hitleri zemėrohet pėr shpartallimin e Italisė nė Greqi
Pershkrimi:
Mė 18 nėntor 1940, Adolf Hitler takohet me Ministrin e Jashtėm Italian Galeaco Ēiano pėr sulmin katastrofik tė Musolinit ndaj Greqisė.

Musolini i ēuditi tė gjithė, me kėtė lėvizje kundra Greqisė. Edhe aleati i tij, Adolf Hitler, u zu nė befasi, sepse Duēe i kishte lėnė tė kuptonte qė ai nuk kishte njė qėllim tė tillė. Madje edhe shefi i shtabit ushtarak tė Musolinit u vu nė dijeni pėr sulmin vetėm pasi u bė fakt i kryer.

Por pavarėsisht se ishte paralajmėruar, nga gjeneralėt e tij, pėr invadimin e Greqisė, pavarėsisht mungesės sė gatishmėrisė nga ana e ushtrisė sė tij, pavarėsisht se do tė futej nė njė territor malor, gjatė sezonit tė shirave, kundėr njė armate tė gatshme tė luftonte me shpirt e me dhėmbė pėr tė mbrojtur autonominė e saj, Musolini vazhdoi me arrogancė tė dukshme, i bindur se mund tė mundte grekėt, brėnda disa ditėve. Ai gjithashtu dinte sekretin, qė miliona lireta ishin vėnė mėnjanė, pėr tė korruptuar politikanėt dhe gjeneralėt grekė, pėr tė mos rezistuar ndaj invadimit italian. Ėshtė e paqartė, nėse paratė u dorėzuan, nga agjentėt fashistė italianė tė deleguar, pėrgjegjės pėr kėtė. Sidoqoftė kjo nuk solli ndonjė ndryshim. Grekėt arritėn ti zbrapsin, pushtuesit italianė, pėr nė Shqipėri, vetėm pas njė jave. Fuqia e Boshtit, kaloi nė tre muajt nė vijim, nė betejė mbrojtėse. Gjėrat u pėrkeqėsuan mė shumė, pasi gjysma e flotės italiane, nė Taranto, u dėmtua nga njė anije luftarake angleze.

Nė takimin e tyre nė Obersalzberg, Hitleri e qortoi Ēianon qė u dha mundėsi britanikėve tė hynin nė Greqi, dhe tė vendosnin bazėn ajrore nė Athinė, duke i vendosur ata pranė burimeve tė rėndėsishme tė naftės rumune, tek tė cilat Hitleri mbėshtetej pėr makinėn e tij tė luftės. Kjo gjithashtu nėnkuptonte qė Hitleri duhej tė devijonte forcat nga Afrika Veriore, njė pėrparėsi strategjike pėr tė, pėr tė shkuar nė Greqi, nė ndihmė tė Musolinit. Hitleri mendoi t’i linte italianėt tė luftonin vetė – ndoshta edhe tė bėnte paqe me grekėt, si njė mėnyrė pėr tė parandaluar ndėrhyrjen e Aleatėve. Pėrfundimisht Gjermania do ta sulmonte Greqinė nė prill tė vitit 1941, duke e shtuar atė nė listėn e vendeve tė pushtuara.

Pėrgatiti Dardana Cami


08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart