Login 
E Merkure, 29 Nentor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

29
Nentor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Kategorite: Te pergjithshme29 nėntor 1947 OKB voton krijimin e Izraelit
Pershkrimi:
Mė 29 nėntor 1947, OKB votoi pėr ndarjen e Palestinės dhe krijimin e njė shteti tė pavaruar tė hebrejve, megjithė kundėrshtimin e fortė arab.
Konflifkti modern mes palestinezėve dhe hebrejve filloi nė vitet 1910, kur tė dy grupet pretenduan tė kontrollojnė territore britanike tė atij rajoni. Hebrejtė quheshin Sionist, qė ishin emigrantė tė sapo ardhur nga Europa e Rusia, tė kthyer nė atdheun e tyre tė lashtesisė pėr tė krijuar kombin e hebrejve. Palestinezėt kėrkonin largimin e hebrejve nga shteti i Palestinės.
Nė fillim tė vitit 1929 tė dy palėt luftuan hapur kundėr njėra tjetrės, dhe britanikėt (qė kishin kujdestarinė e rajonit) tentuan tė kufizojnė emigrimin hebrejve pėr nė Palestinė qė tė menjanohej konflikti. Gjatė Luftės sė II Botėrore, pėr shkak tė Holokaustit nė Europė, shumė hebrej hynė ilegalisht nė Palestinė dhe u organizuan nė grupe radikale kundėr britanikėve. Nė fund tė Luftės sė II Botėrore, Britania e paaftė tė gjejė njė zgjidhje praktike, ja adresoi problemin OKB-s, e cila mė 29 nėntor 1947 vendosi ndarjen e Palestinės mes arabėve dhe hebrejve.

Mė 14 maj 1948, Britanikėt u larguan nga rajoni pas mbarimit tė mandatit tė kujdestarisė, ndėrsa hebrejtė themeluan menjėheėe shtetin e tyre tė Izraelit. Tė nesėrmen e kėsaj dite, forca ushtarake nga Egjipti, Transjordania, Siria, Libani dhe Iraku sulmuan Izraelin. Megjithėse i dobėt ushtarakisht, Izraeli arriti ta menaxhonte me sukses sulmin arab, e madje tė pushtonte territore tė tjera arabe, territore tė cilat me largimin e popullsise arabe mbetėn etnikisht tė pastėrta. Mė 1949, OKB njohu pushtimet izraelite si territore tė ketij vendi.


Kategorite: Lufta Ftohte29 nėntor 1945 Jugosllavia Republikė
Pershkrimi:
Mė 29 nėntor 1945, Jugosllavia nėn udhėheqjen e Titos shpallet Republikė Socialiste.

Kategorite: Historia Shqiperise29 nėntor 1944 Ēlirohet Shqipėria
Pershkrimi:
Mė 29 nėntor 1944, Shqipėria ēlirohet nga okupacioni nazist pas njė lufte disa vjeēare, dhe deklarohet shtet komunist.

Kategorite: Te pergjithshme29 nėntor 1918 Serbia anekson Malin e Zi
Pershkrimi:
Mė 29 nėntor 1918, Serbia aneksoi Malin e Zi nė tė ashtuquajturėn bashkėsi tė Serbėve, Kroatėve e Sllovenėve (Jugosllavi).

08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart