Login 
Thursday, 30 Nentor 2017
Kalendari Mujor


Kategorite:
Kategorite: Te gjitha

30
Nentor 2017
Hen Mar Mer Enj Pre Sht Die
    1 2 3 4 5
6 7 8 9 10 11 12
13 14 15 16 17 18 19
20 21 22 23 24 25 26
27 28 29 30      
  Kategorite: Te pergjithshme30 nentor 1917 Gjermania uron Leninin
Pershkrimi:
Me 30 nentor 1917, Ministri i Jashtem gjerman Richard Von Kuhlmann, ne nje fjalim para Reishtagut (Parlamentit) gjerman pershendeti ardhjen ne pushtete te Vladimir Ilic Leninit dhe grupit te tij radikal ne Rusi.

Kategorite: Personalitete30 nėntor 1874 lind Churchilli
Pershkrimi:
Mė 30 nėntor 1874, ka lindur Winston Churchill. Winston Leonard Spencer Churchill, lideri britanik qė udhėhoqi Britaninė e Madhe dhe aleatėt gjatė krizėz sė Luftės II Botėrore, ka lindur nė Pallatin Blenheim ne Oxfordshire, Angli.
Churchill rridhte nga njė familje me histori tė gjatė nė shėrbimin ushtarak, dhe pas vdekjes se tė jatit mė 1895, Churchill filloi karrierėn ushtarake, duke shėrbyer nė Indi, Sudan dhe Afriken e Jugut, ku u shqua disa herė nė beteja tė ndryshme. Mė 1899 ai largohet nga ushtria dhe fillon karrierėn politike, ku mė 1900 zgjidhet nė Parlament si pėrfaqėsues i Partisė sė Djathtė konservatore. Mė 1904 ai ndryshon drejtim politik dhe bashkohet me Partinė e majtė Liberale, duke shėrbyer nė disa poste tė rėndėsishme shetėrore.

Mė 1915, nė pjesėn e dytė tė Luftės I Botėrore, Churchill u konsiderua pėrgjegjės pėr humbjet e fushatave ushtarake nė Dardanele dhe Gallipoli, dhe u pėrjashtua nga koalicioni qeveritar i luftės. Nė kėtė kohė ai shkoi vullnetar nė luftė si komandant i njė batalioni britanik nė Francė. Mė 1917 Churchill i rikthehet pėrsėri politikės si anėtarė i qeverisė liberale. Nga 1919-1921 ai ishte sekretar shteti pėr luftėn, ndėrsa mė 1924 rikthehet nė partine e djathtė konservatore. Gjatė viteve 1929-39 ai parashikoi agresionet ushtarake gjermane dhe japoneze dhe paralajmėroi nė kėtė aspekt.

Pas shpėrthimit tė Luftės II Botėrore, Churchill u riemėrua nė postin e Lordit tė Parė tė Admiralėve, dhe 8 muaj mė vonė bėhet Kryeministėr i njė qeverie koalicioni. Nė vitin e parė tė administratės sė tij, Britania qėndroi e vetme kundėr agresionit nazist gjerman, por Churchill i premtoi vendit dhe botės se populli britanik "kurrė nuk do tė dorėzohej". Ai i bindi britanikėt ti bashkoheshin rezistencės dhe orkestroi me zgjuarsi Presidentin amerikan Rusvelt dhe liderin sovietik Stalin tė bashkoheshin nė njė aleancė qė arriti me sukses tė mposhtė fuqitė e Boshtit tė Qendrės".

Nė korrik tė 1945, 3 muaj pas disfatės gjermane, qeveria e tij konservatore humbi nė zgjedhjet e pėrgjithshme dhe Churchill dha dorėheqjen si Kryeministėr. Ai u bė lideri i opozitės sė djathtė dhe me 1951 u zgjodh pėrsėri Kryeministėr. Dy vite mė vonė ai fitoi Cmimin Nobel nė letėrsi pėr 6 vėllimet e tij historike tė studimit tė Luftės II Botėrore dhe pėr fjalime tė ndryshme politike. Mė 1955 Churchill doli nė pension si Kryeministėr por qėndroi si anėtarė parlamentit deri nė vitin 1964, njė vit para vdekjes.


30 nentor 1872 ndeshja e pare ne futboll
Pershkrimi:
Me 30 nentor 1872, eshte zhvilluar ndeshja e pare nderkombetare ne bote ne futboll, mes Anglise dhe Skocise (0-0) ne Glasgou, Skoci.

08:00  
09:00  
10:00  
11:00  
12:00  
13:00  
14:00  
15:00  
16:00  
17:00  


Copyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart