Login 

13 gusht 1926 lind Fidel Kastro

Pershkrimi: Mė 13 gusht 1926, revolucionari kubanez, Fidel Kastro, lindi nė provincėn Oriente tė Kubės lindore. Ai ishte djali i njė emigranti spanjoll, i cili ishte bėrė i pasur duke ndėrtuar sisteme shinash pėr tė transportuar kallam sheqeri. Fideli ndoqi shkolla Katolike Romake nė Santiago de Cuba. Ai u pėrfshi nė politikėn revolucionare, ndėrsa ishte student, dhe nė vitin 1947 mori pjesė nė njė pėrpjekje, tė pasuksesshme, nga tė dėbuarit domenikan dhe kubanėt, pėr tė rrėzuar diktatorin domenikan, Rafael Trujillo. Nė vitin pasues, ai mori pjesė nė trazirat urbane nė Bogota, Kolumbi. Veēoria mė e famshme e politikės sė tij ishte besimi i tij antiamerikan; ai ende nuk ishte njė Marksist i hapur.
Daten: Thursday, 13 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:39 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart