Login 

Shpėrthen Vezuvi

Pershkrimi: Mė 24 Gusht tė vitit 79, pas shekujsh nė gjendje pasive, mali Vezuv shpėrtheu nė jug tė Italisė, duke shkatėrruar qytetet romake tė Pompeit dhe Herkulaniumit dhe duke vrarė mijėra vetė. Qytetet e mbuluara nga njė shtresė e trashė materialesh vullkanike dhe balte nuk u rindėrtuan kurrė dhe u harruan nė shekuj. Nė shekullin e 18-tė, Pompei dhe Herkulaniumi u rizbuluan dhe u eksploruan, duke sjellė tė dhėna arkeologjike tė pashembullta tė jetės sė njė qytetėrimi tė lashtė, njė dėshmi befasuese e njė shkatėrrimi tė papritur.

Sot, mali Vezuv ėshtė vullkani i vetėm aktiv nė kontinentin Europian. Shpėrthimi i tij i fundit ndodhi nė vitin 1944 dhe shpėrthimi mė i madh ėshtė ai i vitit 1631. Njė tjetėr shpėrthim pritet nė tė ardhmen e afėrme, i cili do tė ishte shkatėrrues pėr 700.000 banorėt e “zonės sė vdekjes” pėrreth Vezufit.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Hene, 24 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:44 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart