Login 

25 gusht 1944 ēlirohet Parisi

Pershkrimi: Mė 25 Gusht 1944, nė Luftėn e Dytė Botėrore, pas mė shumė se katėr vjetėsh, nėn okupimin nazist, Parisi ēlirohet nga Divizioni i Dytė francez dhe nga Divizioni i Katėrt i Kėmbėsorisė amerikane. Qėndresa e gjermanėve ishte e dobėt, dhe Gjeneral Dietrich von Cholititz, komandant i garnizonit gjerman, kundėrshtoi njė urdhėr tė Adolf Hitlerit pėr tė hedhur nė erė monumentet e kulturės tė Parisit dhe djegien e qytetit pėrpara ēlirimit tė tij. Choltits firmosi njė dorėzim zyrtar, atė mbrėmje, dhe mė 26 gusht, Gjenerali i Rezistencės Franceze, Sharl de Gol udhėhoqi marshimin ēlirimtar pėr tek Sheshi Elize.

Parisi u okupua nga Gjermania naziste mė 14 qershor tė vitit 1940, njė muaj pasi Wehrmahti gjerman sulmoi Francėn. Tetė ditė mė vonė, Franca firmosi njė armėpushim me gjermanėt dhe u krijua njė qeveri kukull franceze me qendėr nė Vishi. Megjithatė, Gjenerali Sharl de Gol dhe Rezistenca Franceze vazhduan tė luftojnė dhe qėndresa e tyre u rrit nė Francėn e okupuar duke i rezistuar sundimit tė nazistėve dhe tė Vishisė.

Qėndresa e gjermanėve ra gjatė natės. Pjesa mė e madhe e 20.000 trupave u dorėzua ose u larguan, dhe ata qė luftuan u mundėn shpejt. Nė mėngjesin e 25 gushtit, Divizioni i Dytė francez ēliroi pjesėn perėndimore tė Parisit ndėrsa Divizioni i Katėrt amerikan i Kėmbėsorisė ēliroi pjesėn lindore. Parisi u ēlirua.

De Gol drejtoi me sukses dy qeveri provizore franceze deri nė vitin 1946, kur ai dha dorėheqjen pėr mosmarrėveshje. Nga viti 1958 deri nė vitin 1969, ai shėrbeu si President nė Republikėn e Pestė tė Francės.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Marte, 25 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:46 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart