Login 

29 gusht 1949 Sovjetikėt kryen test me bombėn atomike

Pershkrimi: Mė 29 Gusht 1949, nė njė test nė Semipalatinsk nė Kazakistan, USSR shpėrtheu me sukses bombėn e saj atomike tė quajtur "First Lightning" (“Vetėtima e Parė”). Pėr tė matur efektet e shpėrthimit, shkencėtarėt sovjetik ndėrtuan ndėrtesa, ura, dhe struktura tė tjera qytetėrimi nė afėrsi tė bombės. Ato gjithashtu vunė kafshė nė kafaze qė tė testonin efektet e rrezatimit nuklear tek gjitarėt. Shpėrthimi atomik, i cili ishte 20 kiloton, afėrsisht i barabartė me “Trinity”, shpėrthimin e parė atomik amerikan, shkatėrroi strukturat dhe shkrumboi kafshėt.

Daten: E Shtune, 29 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:51 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart