Login 

Kleopatra vret veten

Pershkrimi: Mė 30 Gusht, tė vitit 30 P. K., Kleopatra, mbretėresha e Egjiptit dhe e dashura e Jul Ēezarit dhe Mark Antonit, vret veten pas humbjes me Oktavianin, Perandorit tė Parė tė Romės.

Kleopatra, e lindur nė vitin 69 P. K., u bė Kleopatra e VII, mbretėresha e Egjiptit, pas vdekjes sė babait tė saj, Ptolemeut XII nė vitin 51 P. K. Vėllai i saj u bė Mbreti Ptoleme XIII nė tė njėjtėn kohė, dhe tė dy, motėr e vėlla, drejtuan Egjiptin nėn titullin zyrtar si burrė e grua. Kleopatra dhe Ptolemeu ishin anėtarė tė dinastisė Maqedonase qė qeveriste Egjiptin qė nga vdekja e Aleksandrit tė Madh nė vitin 323 P. K. Megjithėse Kleopatra nuk kishte gjak egjiptian, ajo mėsoi gjuhėn egjiptiane nė shtėpinė e saj. Pėr tė shtuar influencėn e saj mbi egjiptianėt, ajo u shpall vajza e Reit, Mbretit Egjiptian i Diellit. Kleopatra u konfliktua me vėllain e saj dhe lufta civile filloi nė vitin 48 P. K.

Kur Ēezari u kthye triumfues nė Romė, Kleopatra dhe Caesarioni u bashkuan me tė. Nė pritje tė njė marrėveshjeje me Romėn, Kleopatra jetonte e fshehur nė njė vilė qė Ēezari zotėronte jashtė kryeqytetit. Pas vrasjes sė Ēezarit, nė mars tė vitit 44 P. K., ajo u kthye nė Egjipt. Pas njė farė kohe, Ptolemeu XIV vdiq, dyshohet i helmuar nga Kleopatra, dhe mbretėresha e bėri djalin e saj bashkudhėheqės me tė si Ptolemeu XV Ēezar.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Diele, 30 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:53 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart