Login 

30 gusht 1918 qėllohet Vladimir Lenin

Pershkrimi: Mė 30 Gusht 1918, pas fjalimit nė njė fermė nė Moskė, lideri sovjetik Vladimir Lenin u qėllua dy herė nga Fanya Kaplan, njė anėtare e partisė Revolucionare Sociale. Lenin u plagos rėndė por i mbijetoi goditjes. Atentati shėnoi njė valė raprezaljesh nga ana e bolshevikėve kundra revolucionarėve social dhe kundėrshtarėve tė tjerė politikė. Mijėra vetė u ekzekutuan dhe Rusia u pėrfshi nė njė luftė civile.

Daten: E Diele, 30 Gusht 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Diele, 27 Shtator 2015 15:54 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart