6 korrik 1942 familja Frank fshihet ne Amsterdam

Pershkrimi: Me 6 korrik 1942, ne Hollanden e pushtuar nga Nazistet, hebreja 13 vjecare Anne Frank, dhe familja e saj, u detyruan te fshihen ne nje zone sekrete, tek nje magazine ne Amsterdam. Nje dite me pare, motres se madhe te Anne, Margot, dikush i kishte thene ne telefon se familja do te dergohej ne nje kamp perqendrimi nazist.

Lindur ne gjermani ne 12 qershor, 1929, Anne Frank vajti ne Amsterdam me familjen e saj me 1933 per te shpetuar nga persekutimet e Nazisteve. Ne veren e 1942, kur pushtimi gjerman i Hollandes ishte i afert, Anne 12 vjecare filloi te mbaj nje ditar qe tregonte eksperiencen e perditeshme te saj; mardheniet e saj me familjen dhe shoket, vezhgimet e botes rreth saj, dhe rrezikun ne rritje. Me 6 korrik, nga frika e debimit ne kamp perqendrimi, familja Frank u fsheh ne nje fabrike qe drejtohej nga te njohur te tyre te krishtere. Gjate dy viteve te ardhshem, nen friken e Nazisteve qe patrullonin jashte magazines, ajo shruajti nje ditar te plote me hidherim, humor, e kuptim te thelle.

Daten: E Hene, 6 Korrik 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Hene, 28 Shtator 2015 13:45 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart