Login 

18 Korrik 64 (PK) digjet Roma

Pershkrimi: Me 18 Korrik 64, Njė zjarr shpėrthen nė Romė, duke u pėrhapur shpejt nė zonėn e tregut ne qendėr tė qytetit. Kur zjarri u shua pas njė jave, rreth dy tė tretat e Romės ishin shkatėrruar.

Perandori Neron pėrdori zjarrin si njė mundėsi pėr tė rindėrtuar Romėn nė njė stil tė vjetėr Grek dhe filloi ndėrtimin e njė pallati tė madh tė quajtur Domus Aureus. Disa spekuluan se perandori kishte urdhėruar djegien e Romės pėr tė plotėsuar shijet e tij arkitekturore, por ai ishte nė Antium kur zjarri i madh filloi. Sipas disa historianėve tė mėvonshėm romak, Neroni fajėsoi anėtarėt e kultit misterioz tė Krishterė pėr zjarrin dhe si pėrgjigje filloi persekutimin e tė Krishterėve.

Pergatiti Dardana Cami

Daten: E Shtune, 18 Korrik 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Hene, 28 Shtator 2015 13:49 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart