Login 

28 korrik 1976 tėrmeti mė i tmerrshėm i kohės

Pershkrimi: Mė 28 Korrik 1976, nė orėn 3:42 tė mėngjesit, njė tėrmet me magnitudė ndėrmjet 7.8 dhe 8.2 tė shkallės Rihter shkatėrroi Tangshanin, njė qytet industrial Kinez me njė popullsi prej njė milion banorė. Pothuajse tė gjithė ishin duke fjetur, gjė qė shkaktoi humbjen e shumė jetė njerėzish. Rreth 242.000 njerėz nė Tanshan dhe rrethinat vdiqėn, duke e bėrė kėtė tėrmet si mė vdekjeprurėsin nė rekordet historike. Ai ėshtė kaluar vetėm nga tėrmetit i Kalkutės, i vitit 1737, i cili shkaktoi rreth 300.000 tė vdekur dhe tėrmeti i provincės Shaanxi tė Kinės, tė vitit 1556, qė mendohet qė ka shkaktuar 830.000 tė vdekur.

Daten: E Marte, 28 Korrik 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Hene, 28 Shtator 2015 14:00 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart