10 maj 1994 Nelson Mandela inagurohet President

Pershkrimi: Me 10 maj 1994, Nelson Mandela beri betimin si presidenti i pare i zi ne Afriken e Jugut. Ne fjalimin e tij te inagurimit, Mandela, qe kishte bere 27 vjet burg si i burgosur politik, deklaroi se "koha per te sheruar plaget ka ardhur". Dy jave me pare, me shume se 22 milion afrikano-jugore kishin votat per parlamentin e pare multi-racial. Shumica dermuese kishin votuar per Mandelen dhe Kongresin Kombetare Afrikan qe ai drejtonte.

Daten: E Diele, 10 Maj 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 18:38 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart