13 maj 1981 atentohet Papa John Paul II

Pershkrimi: Me 13 maj 1981, ndersa ishte duke filluar takimin me audiencen ne sheshin St. Peter ne Rome, Papa John Paul II u qellua me arme zjarri dhe u plagos rende ndersa ishte duke udhetuar permes sheshit me nje makine te hapur. Autori i ketij akti ishte 23 vjecari turk, i akuzuar per vrasje, Mehmet Ali Agca, i cili qelloi kater plumba, njeri prej te cileve goditi barkun e Papes, dhe tjetri doren. Plumbi i trete goditi nje 60 vjecar ne gjoks, ndersa plumbi i katert goditi nje 21 vjecar ne krah. Arma e autorit u arrit te hiqej nga nje deshmitare ne turm, dhe ai u ndalua derri ne arrestin nga policia. Papa u dergua me urgjence ne spital, ku iu nenshtrua nje operacioni me shume se pese oresh, ndersa gjendja e tij mbeti kritike por e stabilizuar.

Daten: E Merkure, 13 Maj 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 18:45 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart