14 maj 1998 vdes Frank Sinatra

Pershkrimi: Mė 14 maj 1998, vdes nė Los Angeles nė moshėn 82 vjeē, nga njė atak nė zemėr, kėngėtari legjendar, aktori dhe ikona e showt, Frank Sinatra.

Sinatra, i cili rridhte nga njė familje italo-amerikane nga Hoboken, New Jersey, u bė superstari i parė modern i muzikės popullore nė Amerikė, me njė karierė artistike qė shtrihet nė pesė dekada. Kariera e tij startoi gjatė Luftės sė II Botėrore si maestro i baladave romantike. Pėrveē muzikės, ai ka luajtuar nė 58 filma, qė nga "Anchors Aweigh" - Ngritja e Spirancės (1945), deri mė 1980 "The First Deadly Sin" (I pari mėkat i vdekur).

Tepėr i adhuaruar nga femrat, ai u martua 4 herė. Pas njė dekade i martuar me tė dashurėn e tij tė parė, Nancy Barbato (qė pati tre fėmijė), ai ndahet, dhe martohet me aktoren Ava Gardner mė 1961, martesė qė zgjati vetėm dy vjet. Mė 1966 ai martohet me aktoren 21 vjeēare Mia Farrow qė u nda mė 1968. Mė 1976 Sinatra martohet me Barbara Blakely Marx me tė cilėn qėndroi deri nė fund tė jetės.

Kėnga "New York, New York" - Frank Sinatra (youtube)

Daten: Thursday, 14 Maj 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 18:52 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart