Login 

6 prill 1896 fillojne Lojrat e para Olimpike

Pershkrimi: Me 6 prill 1896, filluan lojrat e para olimpike moderne. Nje tradite e larget e harruar e Greqise antike, u rilind ne Athine pas 1500 vitesh pasi ishte ndaluar nga Perandori Romak Theodosius I. Ne hapje te lojrave te Athines, Mbreti grek Georgios I dhe nje turme prej 60 mije spektatoreve ju uruan mirepritjen atleteve nga 13 vende ne nje konkurrim nderkombetare.

Daten: E Hene, 6 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 14:26 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart