Login 

6 prill 1941 Gjermania sulmon Jugosllavinė

Pershkrimi: Mė 6 prill 1941, nė Luften e II Botėrore, Gjermania sulmoi Jugosllavinė. Forcat ajrore gjermane, lanēuan "Operacionin Kastigo", duke bombarduar Beogradin, ndėrsa 24 divizione tokėsore dhe 1200 tanke u drejtuan pėr nė Greqi. (Ne foto Adolf Hitleri dhe Princi Paul i Jugosllavise me 12 mars 1941)

Sulmi nė Jugosllavi ishte i gjerė dhe brutal, nje akt terrori qė rezultoi nė vdekjen e 17 mijė civilėve,- numri mė i madh i civilėve i vrarė brenda njė dite nė atė fillim lufte. Kasaphana u bė edhe mė e tmerrshme, sepse pėr shkak tė ditės sė "Tė djelės sė Palmės", fshatrat dhe qytetet pėrreth Beogradit ishin boshatisur dhe njerezit kishin shkuar pėr festė nė kryeqytet. Gjithashtu i gjithe aviacioni Jugosllav u bombardua, duke shkatėruar mė shumė se 600 avionė qė nė tokė.

Si pjesė e ofensivės ballkanike, forcat gjermane bombarduan gjithashtu portin grek tė Pireusit, ndėrsa divizionet ushtarake u shtrinė pėr nė jug-perėndim, nė rrugėn pėr nė Selanik, dhe pėrfundimisht okupuan Greqinė.

Gjithashtu po nė kėtė ditė, trupat e gjeneralit britanik Alan Cunningham nė kryeqytetin e Etiopise, Addis Ababa, formalisht dėbuan pushtuesit italianė duke ja kthyer kėtė vend perandorit etiopian, Haile Selassie.

Daten: E Hene, 6 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 14:28 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart