Login 

10 prill 1941 Kroacia deklaron pavaresine

Pershkrimi: Me 10 prill 1941, ne Luften II Boterore, pushtuesit gjerman dhe italian te Jugosllavise krijuan shtetin e pavarur kroat (qe perfshinte dhe Bosnje-Hercegovinen), dhe vendosen liderin nacionaliste te ustasheve, Ante Pavelic, nje pro-fashist kryengrites, ne krye te ketij shteti.

Ustashet filluan menjehere persekutimin e serbeve, hebrejve, romeve dhe antifashisteve kroat. Rreth 35-45 mije viktima u masakruan, dhe kampet e perqendrimit te Jasenovacit do te beheshin te famshme si thertore njerezish.

Serbet e Kroacise bene rezistence sporadike, ndersa lidershipin antifashist e kryesuan partizanet jugosllave ne udheheqien e Josip Broz Titos. Me 1944, shumica e Kroacise, pa qytetet kryesore, u cliruan nga partizanet, kurse Kroacia kishte numrin me te madh te partizaneve. Ndersa lufta iu afrua fundit, shume kroate te implikuar me Ustashet u larguan nga vendi dhe kerkuan statusin e rrefugjateve ne Perendim. Por britaniket i dorezuan ata tek partizanet te cilet masakruan dhjetra mijra syresh perfshij dhe civile.

Daten: E Premte, 10 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 14:38 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart