Login 

10 prill 1919 vritet Zapata

Pershkrimi: Me 10 prill 1919, Emiliano Zapates, liderit te fshatareve dhe te varferve gjate Revolucionit Meksikan, iu zu prite dhe vra nga forcat qeveritare ne Morelos.
I lindur me 1879, Zapata u shtrengua te futet te ushtrine meksikane me 1908 ne tentative per te rikuperuar tokat e fshatrave te rrembyera nga fermeret. Pasi revolucioni filloi me 1910, ai ngriti nje ushtri me fshatare ne jug te shtetit Morelos nen sloganin "Toke dhe Liri". Duke kerkuar nje reforme te thjeshte agrare, Zapata me guerrilasit e tij fermere kundershtuan qeverine qendrore te Meksikes. Megjithate ai kurre nuk arriti te mare kontrollin e qeverise qendrore, por ata shperndane token dhe ndihmuan fermeret e varfer nen juridiksionin e territorit qe kontrollonin.

Influenca e Zapates u rrit pas vdekjes se tij, dhe levizja e tij per reforme agrare, e njohur si "zapatizmo", eshte e rendesishme per shume meksikan edhe sot. Me 1994, nje grup guerril me emrin e tij u krijua ne nje rajon te Meksikes Jugore.

Daten: E Premte, 10 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 14:40 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart