Login 

3 Tetor 1952 Britania teston bombėn atomike

Pershkrimi: Mė 3 Tetor 1952, Britania teston me sukses bombėn a parė atomike nė ishujt Monte Bello, larg bregut veriperėndimor tė Australisė.

Gjatė Luftės sė Dytė Botėrore, 50 shkencėtarė dhe inxhinierė britanikė punuan pėr programin e suksesshėm tė bombės atomike amerikane nė Los Alamos, New Mexico. Pas luftės, shumė nga kėta shkencėtarė u pėrfshinė nė pėrpjekjet sekrete pėr tė ndėrtuar njė bombė atomike pėr Britaninė. Puna zyrtare pėr A-bomb britanike filloi mė 1947 dhe veterani i Los Alamos, William Penney, shėrbeu si drejtuesi i programit. Nė shkurt tė vitit 1952, Kryeministri britanik Winston Churchill publikisht anonēoi planet pėr tė testuar njė armė nukleare britanike, dhe mė 3 tetor njė pajisje 25 kiloton – e ngjashme me bombėn atomike amerikane e hedhur nė Nagasaki tė Japonisė – u shpėrthye nė mėnyrė tė suksesshme nė trupin e fregatės HMS Plym tė ankoruar larg ishujve Monte Bello. Testi e bėri Britaninė fuqinė e tretė atomike tė botės pas Shteteve tė Bashkuara dhe Bashkimit Sovjetik.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Shtune, 3 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:01 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart