Login 

22 prill 1970 - Dita e Tokės

Pershkrimi: Me 22 Prill 1970, eshte Dita e Tokės, njė ngjarje pėr tė rritur ndėrgjegjėsimin e publikut pėr problemet ambjentale te botės, ėshtė festuar pėr herė tė parė nė Shtetet e Bashkuara tė Amerikės. Miliona amerikanė, duke pėrfshirė studentė nga mijėra kolegje dhe universitete, morėn pjesė nė protesta, marshime dhe programe edukimi.
Dita e Tokės ishte njė ide e Senatorit Gaylord Nelson tė Wisconsin, njė ambjentalist i fortė i cili shpresonte tė siguronte harmoni pėr lėvizjet ambjentaliste dhe tė rriste ndėrgjegjėsimin ekologjik. “Objektivi ishte tė bėnim njė manifestim gjithėkombėtar pėr mjedisin...,” tha Senatori Nelson, “dhe mė nė fund e pėrfshimė kėtė ēėshtje nė programin politik kombėtar.” Dita e Tokės rriti me tė vėrtetė ndėrgjegjėsimin pėr mjedisin nė Amerikė dhe nė korrik tė po atij viti u themelua Agjencia e Mbrojtjes sė Mjedisit nga njė urdhėr special ekzekutiv pėr tė rregulluar dhe zbatuar legjislacionin e ndotjes kombėtare.
Mė 22 prill 1990, pėrvjetori i njėzetė i Ditės sė Tokės, mė shumė se 200 milion njerėz nga 141 vėnde morėn pjesė nė festimet e Ditės sė Tokės.
Dita e Tokės ėshtė festuar nė ditė tė ndryshme nga grupe tė ndryshme nė tė gjithė botėn. Kombet e Bashkuara e festojnė atė zyrtarisht nė ekuinoksin pranveror, i cili zakonisht ndodh rreth dates 21 mars.

Daten: E Merkure, 22 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 14:55 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart