Login 

22 prill 1945 Hitleri pranon humbjen

Pershkrimi: Mė 22 prill 1945, Adolf Hitler, pasi mėsoi nga njėri prej gjeneralėve tė tij se gjermanet nuk po broheshin nga sulmi rus nė Eberswalde, pranoi nė bunkerin e tij nėntokėsor se lufta ishte humbur dhe qė e vetmja zgjidhje ishte vetėvrasja. Pothuajse menjehere pas konfirmimit te vetvrasjes se Hitlerit, nje trup e mekanizuar ushtarake sovietike arriti ne Treuenbrietzen, 70 km ne jugperendim te Berlinit, dhe cliroi nje kamp te burgosurish lufte.
Daten: E Merkure, 22 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 15:11 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart