Login 

23 prill 1564 lind Shekspiri

Pershkrimi: Mė 23 prill 1564 mbeshtetur ne nje gojedhene, dramaturgu dhe poeti i madh Anglez William Shakespeare ka lindur nė Stratford-on-Avon mė 23 prill 1564. Ėshtė e pamundur tė jesh i sigurtė pėr ditėn e saktė tė lindjes, por dokumenta tė kishės tregojnė qė Shakespeare ishte pagėzuar mė 26 prill, dhe tre ditė ishin njė periudhė kohore e zakonshme pėr tė pritur pėrpara se tė pagėzohej njė i porsalindur. Data e vdekjes sė Shakespeare ėshtė 23 prill 1616. Ai ishte 52 vjeē dhe ishte kthyer nė Stratford tre vjet mė parė.
Me 28 nentor 1582, Uilliam Shekspir 18 vjec, u martua me Anne Hathaway 26 vjec. Gjashte muaj me vone Anne lindi femijen e pare, Susana, dhe pas dy vjetesh, ajo lindi binjake.

Ne vitin 1592 Shekspiri shkoi ne Londer ku u punesua si aktor ne teatrin boterore te Londres. Pas vitit 1599 ai behet anetare i trupes se teatrit te famshem Global te Londres. Gjate kesaj periudhe ai fitoi shume para dhe bleu nje shtepi te madhe ne qytetin e tij te lindjes, Stratford, ku vazhdoi shkrimin e veprave te mirenjohura te tij. Ai doli ne pension ne vitin 1610 dhe vdiq me 1616.

Daten: Thursday, 23 Prill 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Personalitete*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 15:13 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart