Login 

3 tetor 1932 Iraku fiton pavarsinė

Pershkrimi: Mė 3 Tetor 1932, me pranimin e Irakut nė Lidhjen e Kombeve, Britania pėrfundoi mandatin e saj mbi vendin arab, duke e bėrė Irakun e pavarur pas 17 vitesh sundimi nga Britania dhe shekujsh sundimi nga Perandoria Osmane.

Britania pushtoi Irakun, pas Perandorisė Otomane, gjatė Luftės sė Parė Botėrore dhe, nė vitin 1920 Lidhja e Kombeve, i dha njė mandat pėr tė qeverisur vendin. Njė monarki Hashemite u organizua, nėn mbrojtjen e Britanisė, nė vitin 1921 dhe mė 3 tetor tė vitit 1932, mbretėrisė sė Irakut iu dha pavarsia. Qeveria e Irakut mbajti lidhje tė ngushta ekonomike dhe ushtarake me Britaninė, duke shkuar nė shumė revolta anti-britanike. Njė revoltė pro-Boshtit, nga ana e Irakut, nė vitin 1941, e detyroi Britaninė tė ndėrhynte ushtarakisht, dhe qeveria irakene pranoi tė mbėshteste pėrpjekjet e Aleatėve. Nė vitin 1958, u rrėzua monarkia dhe pėr, dy dekada, Iraku u drejtua nga njė seri qeverish ushtarake dhe civile. Nė vitin 1979, Gjenerali Sadam Husein u bė diktatori i Irakut. Ai qėndroi nė pushtet, me dorė tė hekurt, derisa, nė vitin 2003, u rrėzua, pas pushtimit tė Irakut, nga njė koalicion i drejtuar nga amerikanėt.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Shtune, 3 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:00 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart