Login 

1 mars 1941 Bullgaria firmos aleance me Hitlerin

Pershkrimi: Me 1 mars 1941, ne Luftes e II Boterore, Bullgaria iu bashkua fuqive te Aksit pas firmosjes te Paktit Tripalesh.
Kur Lufta e II Boterore shpertheu, Bullgaria deklaroi neutralitetin. Por mbreti bullgar Boris kishte deshire te zgjeronte territoret bullgare, dhe Gjermania nderkohe e kishte detyruar Rumanine te riparonte Dobrujan jugore - qe Bullgaria e kishte humbur ne Luften e I Boterore. Bullgaria kishte zgjedhur aleancen e gabuar ne Luften e I Boterore, duke vendosur ti bashkohej Fuqive te Qendres (Austro-Hungarise dhe Gjermanise), per te rregulluar ceshtjen e territoreve te saj. Mbreti Boris ishte i vendosur te mos bente te njejtin gabim perseri.

Por duke besuar propoganden hitleriane se Gjermania e kishte fituar luften nderkohe, mbreti Boris zgjodhi perfshirjen e vendit te tij ne anen e fuqive te Qendres. Hitlerit i nevojitej aleanca bullgare per te mundesuar kalimin e trupave te tij nga Bullgaria kunder Jugosllavise e Greqise. Nese gjermanet do fitonin ne Greqi, Bullgaria shpresonte te rimerte teritoret bullgare ne jug te vendit qe ishin brenda kufirit grek. Me 1 mars, Gjermanet hyne ne Ballkan, pas firmosjes ne Viene nga mbreti bullgar te Paktit Tripalesh.

Brenda nje kohe te shkurter Bullgaria u benefit nga aleanca e re; ajo mori territore edhe nga Jugosllavia edhe nga Greqia. Por Hitleri nuk e kishte shfrytezuar akoma plotesisht partnerin e tij.- Hitleri e donte Bullgarine ta ndihmonte ne luften kunder Bashkimit Sovietik. Por ndersa mbreti Boris pergatiti trupat per ne frontin e lindjes me 1943, komunistet organizuan nje rezistence te fuqishme ne vend, duke vrare me shume se 100 oficere pro-naziste. Mbreti Boris gjithashtu vdiq ne kete kohe nga nje atak ne zemer. Qeveria e re e krijuar, mbeti besnike e Gjermanise. Disa qeveri u krijuan e rane deri ne kohen kur Bashkimi Sovietik sulmoi Bullgarine ne shtator 1944, gje qe solli ne nje Bullgari pro-sovietike te pas-luftes.

Daten: E Diele, 1 Mars 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 15:19 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart