5 mars 1953 vdes Stalini

Pershkrimi: Mė 5 mars 1953, vdiq nė Moskė Josif Stalini, lideri i Bashkimit Sovietik qė nga 1924.
Isoeb Dzhugashvili ishte lindur mė 1889 nė Gjeorgji, nė atė kohė pjesė e Perandorisė Ruse. Djali i njė babai pijanec qė e rrihte mizorisht, dhe i njė nėne rrobalarėse, Stalini mėsoi rusisht (qė e foli me njė akcent tė rėndė gjithė jetėn) nė njė Kishė Ortodokse. Ndėrsa studionte tė bėhej prift, ai filloi tė lexonte fshehurazi Karl Marksin dhe tė tjerė revolucionarė majtistė. Sipas versionit komunist, ai u pėrjashtua nga shkolla pėr kėtė, por nė fakt mund tė jetė pėrjashtuar pėr shkak tė shėndetit tė dobėt.

Mė 1900 Stalini u bė njė revolucionar aktiv, duke marrė pjesė nė demontratat dhe grevat e punėtorėve. Ai iu bashkua Bolshevikėve dhe u bė njė nxėnės i verbėr i Leninit.

Pas vdekjes sė Leninit mė 1924, Stalini filloi konsolidimin e pushtetit tė tij, duke eleminuar fizikisht dhe dėnuar me burg kundėrshtarėt politik.

Daten: Thursday, 5 Mars 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Premte, 4 Mars 2016 23:43 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart