11 mars 1958 nje bombe atomike bie ne Karolinen e Jugut

Pershkrimi: Me 11 mars 1958, nje avion luftarak amerikan B-47 qe po fluturonte nga shteti i Georgias (SHBA) per ne Britanine e Madhe, leshoi aksidentalisht, rreth ores 4:34 pasdite, nje bombe atomike ne qytetin Mars Bluff te Karolines se Jugut. Bomba ra mbi nje shtepi dhe shpertheu pjesa e saj me eksploziv te zakonshem, por jo mbushja atomike, duke krijuar nje re te madhe ne forme kerpurdhe dhe nje krater ne toke ne permasat 25m gjeresi dhe mbi 10m thellesi. Asnje nuk u vra ndersa disa njerez u plagosen. Ishte fat qe nuk shpertheu mbushja nukleare.

Daten: E Merkure, 11 Mars 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 15:32 GMTCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart