Login 

15 mars 1939 pushtohet Cekosllovakia

Pershkrimi: Me 15 mars 1939, ne Luften e II Boterore, forcat gjermane sulmuan Cekosllovakine. Gjate nje takimi me Presidentin cek Emil Hacha, Hitleri e kercenoi me bombardimin e Prages, kryeqytetit cek, nese ai nuk lejonte trupat gjermane te hynin te lira ne kufirin e Cekise. Dhe ai e beri ate. Ne te njejten dite, trupat gjermane u turren ne Bohemi dhe Moravia. Te dy provincat u dorezuan pa rezistence dhe shpejt ato u vendosen nen protektoratin gjerman. Ne mbremje, Hitleri beri nje hyrje triumfatore ne Prage.

Daten: E Diele, 15 Mars 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta II Boterore*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: Thursday, 1 Tetor 2015 15:42 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart