Login 

6 tetor 1908 Austro-Hungaria anekson Bosnje-Hercegovinėn

Pershkrimi: Mė 6 tetor 1908, Monarkia e Austro-Hungarisė anonēoi aneksimin e Bosnje-Hercegovinės, provinca e rajonit tė Ballkanit qė mė parė kishin qenė nėn kontrollin e Perandorisė Osmane.

Nė vitin 1908 Bosnja dhe Hercegovina ishin ende formalisht nė kontrollin e Sulltanit. Austro-Hungaria kishte administruar provincat, qė prej Kongresit tė Berlinit, nė vitin 1878, kur Fuqitė e Mėdha tė Europės i dhanė Monarkisė austro-hungareze tė drejtėn pėr t’i okupuar ato, qė zyrtarisht ishin nėn Turqinė. Meqė tė dy provincat ishin shumė tė lakmuara edhe nga vende tė tjera – nė fakt, Austria dhe Hungaria lakmonin pėr vete Bosnjen dhe Hercegovinėn– vendimi i Kongresit tė Berlinit ishte pak a shumė njė masė e pėrkohshme pėr tė ruajtur balancimin delikat nė Europė. Situata ishte mė e ndėrlikuar pasi popullsia, kryesisht sllave e tė dy provincave, kishte ambicie nacionaliste pėr veten. Sllavėt nė Serbinė fqinje kishin dėshirė t’i aneksonin ata pėr tė plotėsuar ambiciet e mėtejshme tė tyre.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Marte, 6 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:02 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart