Login 

12 tetor 1960 Nikita Hrushov godet me kėpucė nė OKB

Pershkrimi: Mė 12 tetor 1960, nė njė nga momentet mė sureale, nė historinė e Luftės sė Ftohtė, lideri rus Nikita Hrushov heq kėpucėn dhe godet tavolinėn, si shenjė proteste kundra njė fjalimi kritikues pėr politikat sovjetike nė Europėn Lindore.

Gjatė njė debati tė njė rezolutė ruse, qė qortonte kolonializmin, njė pėrfaqėsues i qeverisė sė Filipineve akuzoi sovjetikėt pėr standard tė dyfishtė, duke pėrmendur dominimin e Rusisė nė Europėn Lindore si njė shembull tė kolonializmit, qė ata po kritikonin nė rezolutėn e tyre. Si pėrgjigje, Hrushovi hoqi kėpucėn dhe filloi tė godiste me inat tavolinėn. Skena kaotike pėrfundoi kur, Presidenti i Asamblesė sė Pėrgjithshme, Frederick Boland (Irlandės), theu ēekanin e tij duke thirrur pjesėmarrėsit tė mbanin rregull. Tashmė imazhi i Hrushovit, si njė kloun i papėrmbajtshėm, ishte gdhendur nė memorjen kolektive tė Amerikės.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Hene, 12 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:05 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart