Login 

25 tetor 1971 OKB pranon Kinėn nė vend tė Tajvanit

Pershkrimi: Mė 25 Tetor 1971, pas njė angazhimi tė gjatė me qeverinė nacionaliste kineze tė Tajvanit, dhe pranimit tė njė rezolute pėr mosnjohjen e Republikės Popullore tė Kinės (RPK) komuniste, pėrfaqėsuesit amerikanė nė Kombet a Bashkuara u detyruan tė bėnin njė ndryshim dramatik. Ata votuan pėr tė pranuar RPK-ės si njė anėtar tė pėrhershėm dhe me gjithė kundėrshtimin e tyre, Tajvani mbeti jashtė Kombeve tė Bashkuara.

Arsyet, pėr ndryshim drastik, tė politikės amerikane ishin tė qarta. Shtetet e Bashkuara vlerėsuan si mė tė afėrta marrėdhėniet me RPK-nė se sa angazhimit historik me Tajvanin. Interesat amerikane pėr tė pasur ndihmėn e RPK-sė nė zgjidhjen e situatės sė pasigurt nė Vietnam; qėllimin e pėrdorimit tė influencės amerikane me RPK-nė si mjet diplomatik kundra sovjetikėve; dhe dėshira pėr marrėdhėnie fitimprurėse ekonomike me RPK-nė, ishin tė gjitha faktorėt qė ndikuan nė vendimin e Shteteve tė Bashkuara. Marrėdhėniet me RPK-nė tė ngritura mbi kėto arsye, u pėrforcuan me vizitėn e Presidentit Richard Nixon nė Kinė nė vitin 1972. Nuk ishte ēudi qė marrėdhėniet diplomatike me Tajvanin, dukshėm, u ftohėn, edhe pse Shtetet e Bashkuara ende publikisht pohonin se do tė mbronin Tajvanin nėse do tė sulmohej.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Diele, 25 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Lufta Ftohte*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:11 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart