Login 

28 tetor 1886 dhurohet Statuja e Lirisė

Pershkrimi: Mė 28 Tetor 1886, Statuja e Lirisė, njė dhuratė miqėsie nga populli i Francės pėr popullin e Shteteve tė Bashkuara, u dhurua nė Portin e New York nga Presidenti Grover Cleveland.
Nė tė vėrtetė e njohur si “Liria Ndriēon Botėn”, statuja u propozua nga historiani francez Edouard de Laboulaye pėr tė pėrkujtuar aleancėn Franko-Amerikane gjatė Revolucionit Amerikan. E dizenjuar nga skulptori francez Frederic-Auguste Bartholdi, statuja me njė lartėsi prej 50m kishte formėn e njė gruaje me njė krah tė ngritur lart duke mbajtur njė pishtar. Struktura gjigante e pėrbėrė prej ēeliku u dizenjua nga Eugene-Emmanuel Viollet-le-Duc dhe Alexandre-Gustav Eiffel, ky i fundit i njohur pėr dizenjimin e Kullės Eiffel nė Paris.

Pėrgatiti Dardana Cami

Daten: E Merkure, 28 Tetor 2015
Perseritja: Vjetore
Prioriteti: 5-Normal
Aksesi: Publik
Kategorite: Te pergjithshme*
Postuar nga: DEFAULT ADMINISTRATOR
Rifreskuar: E Merkure, 30 Shtator 2015 19:12 GMT
Attachment: AsnjeCopyright @ 2005-2015 Gazeta Kritika | Kritika-Lajme | Kritiket Blog | Libri i Verejtjeve | Rss feed | Shko Lart