Skip to content

Hajduti Shaban Memia, mashtruesi Lulzim Basha, dhe farsa legalizimit

02. 05. 2011 nga Kritika

Version i përshtatshëm për printim
SOS

Është kulmi, është e pabesueshme sesi një grup horrash kanë okupuar institucionet shteterore, dhe s'po lënë makinacion e marifet pa përdorur për të rrjepur qytetarët. Shaban Memia ka ndërtuar vilë në bregdet me para korruptive nga legalizimi. Me rroga s'bëhet vila në Golem, natyrisht, këtë edhe bufi e di. Shkoni në zyrat e legalizimit (ALUIZNI), vetëm nipërit e mbesat, macet e minjtë e Shaban M. gjen të punësuar, që duan përkthyes për të folur shqipen letrare.

Prokuroria dhe drejtesia është e menderosur, dihet, s'ka fuqi të penalizoj hajdutët me çizme në krye të shtetit. I ashtuquajturi Komision i Verifikimit te Pasurive të Zyrtarëve është bërë si dashnorja-prostitutë e Sali B..., dhe për pasojë, horrat me në krye Fazliçin po pushtojnë Shqipërinë. Lëshoni alarmin o shqipo. Dërgoni S O S për vendin tuaj.

Ndërsa Lulzim Basha, kandidati i "leshit" për Kryetar Bashkie, gënjen pa pikë turpi në fushatë, që gjoja do bëj legalizimin, se... pirdh-pirdh se lirohesh - "ass-hole". Kujt ja thua këto broçkulla more mashtrues i lindur (criminal mind). Po ti more, ti dhe kryegangsteri Sali Berisha e keni në dorë legalizimin. Kush tjetër e ka në dorë??? Ju keni pushtetin prej 6 vjetësh, keni gurin dhe arrën, keni çdo gjë në dorë, keni gardën që vret.., keni SHABËN në krye të legalizimit që vjedh me duar me këmbë e me penis. Sepse ju doni para-kesh në dorë për Shabën me 7 lëkura, që Shaba ti japë pjesën e vet Olldash "trëndafilit", dhe ky pastaj ti japë pjesën e ariut bosit të "Cosa Nostras" në godinën që vret në bulevard.

Ju tregoj rastin tim. Më 1995 ndërtova shtëpi në Tiranë, në tokën time. E regjistrova në hipotekë sipas rregullave, dhe çdo gjë ishte OK. Ishte OK, por nuk është më OK që kur në pushtet erdhën horrat e Sali "Protopapës". E çfuqizuan hipotekën se gjoja do bënin legalizimin. Kot më kot, njëlloj siç tallte bythën Enveri me pronat private të shqiptarëve. Bëhet fjalë për monstra bolshevikë të pashembullt.

Më kërkuan prokurë të noterizuar për legalizimin. OK, u dërgova prokurë noteriale të firmosur e të vulosur. Nuk bën - më thanë horrat e Shaban M. Duhet prokurë nga ambasada, jo nga noterët e huaj. Çfarë? Ishte e qartë se më sorrollasnin për para (meqenëse emigrant), ose për shkak të faktit se jam pronar i Gazetës Kritika - bëjnë presion politik. Nejse, cilido qoftë motivi i tyre kriminal, fakti është ky: Lexoni o njerëz të zezën mbi të bardhë të publikuar nga Ambasada Shqiptare në Amerikë (citoj)

"A4 - Sqarim per legalizimin e prokures - Konsullore Uashington

Duke filluar nga data 10 maj 2004, dokumentat nuk legalizohen nga Ambasada e Shqipërisë në Washington."

Pra, ambasada nuk lëshon prokura që nga data 10 maj 2004 (http://www.embassyofalbania.org/albanian4.html).
Kulmi. Horrat e legaliz-leshit të Shaban M. e dinë shumë mirë këtë punë, e megjithatë vazhdojnë lojën e qelbur korruptive.

Po pse? - shtrohet pyetja. Pse sajojnë lloj-lloj pislliqesh për të penguar procesin e legalizimit (e imagjinoni dot - zyra e legalizimit pengon legalizimin)?
Sepse... sepse Shqipëria është e pushtuar nga hajdutë e vrasës o njerëz, qe po na rrëmbejnë jetët, pronat dhe "gratë".... Sepse Shqipëria sot duhet çliruar nga horrat. Sepse kjo është luftë o shqipo... L u f t ë - jo iluzione...

Autori

Komente

Shkrim i drejte i

06. 11. 2011 nga Anonim, 5 vjet 45 javë para
Koment id: 638

Shkrim i drejte i Kritikes.Legalizimi i ndertimeve pa leje eshte nje farse jo vetem per t,i joshur ata qe kane ndertuar pa leje,per te votuar shtetin e korruptuar te Sali Berishes dhe per te mbushur xhepat e Shaban Memise me shoke.A keni degjuar ndonje shtet sikur edhe ne Afrike qe te legalizoje tokat e rrembyera te pronareve te ligjshem.Besoj se jo, dhe kjo nuk ka per tu zgjidhur kurre sepse jane 230.000 ndertime pa leje e ska alien qe ta zgjidhe. ALUIZNI eshte nje institucion per te mbushur xhepat e atyre qe u vune ne krye si Shaban Memia me shoke.Ai punesoi kudo njerez te familjes se tij dhe te krahines veriore te tij.Para zgjedhjeve u punesuan shume vete duke u marre premtimin qe te votonin per PD-ne.Mbas zghedhjeve pjesa me e madhe u pushuan nga puna edhe pse kishin votuar per PD-ne nga frika.Mbeten ne pune. pak veta, nga Tropoja e Kukesi sepse ata kerkonin rryshfete te njerzit e thjeshte.Ne Durres u arrestuan 4 veta per merrje rryshfeti,po ku jane ata tani,natyrisht te lire sepse parate i moren shefat e tyre me te cilat kane bere vila lluksoze ne bregdet.Por edhe qe te futesh ne pune,te kerkojne nje shume parashe ne dore. U tmerruam kur ne degjuam qe per 20 vjet jane vrare 8000 persona per shkak te mosmarreveshjeve me pronat.E keni vene re qe ata pronare tokash qe bejne gjyqe ne Strasburg fitojne gjithmone dhe penalizohet shteti shqiptar qe t,i paguaje nje milion deri ne dy miljon euro.Pse nuk e zgjidhin Gjykatat tona por Strasburgu? Kjo sepse Drejtesia ne Shqiperi nuk egziston sepse eshte vete shteti i korruptuar. Prandaj o shqiptare luftoni kunder korrupsionit pa kompromis sepse ai po e con ne gremine Shqiperine.

Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar