Skip to content

Analiza

Destruktiviteti i opozitës përshpejton rrugën e Kosovës drejt BE-së

22. 01. 2016 nga Vëzhguesi

mullini2.jpg

Ashtu siç thuhet në zhargon, që "çdo e keqe ka një të mirë", ashtu edhe "puna" e opozitës në Kosovë, ndërsa i mëshon të vetmes alternativë "politike" që ka, urrejtjes etnike, s'po bën gjë tjetër tani, veç po alarmon BE-në, e cila po përshpejton rrugën e Kosovës drejt Unionit. Dje në një seancë të Parlamentit Europian, me shumicë dërmuse u votua MSA për Kosovën, duke i hapur rrugë kështu përfundimisht anëtarësimit të Kosovës në gjirin e komunitetit të vendeve më të zhvilluara të planetit.

PD e PS të ndëshkojnë shkëmbimin e votave të LSI-së me mallra

20. 01. 2016 nga Vëzhguesi

LSI

Komisioni për Reformën Zgjedhore, që do krijohet këto ditë, duhet të fokusohet në penalizimin e preçedentit kriminal të LSI-së në zgjedhje, të shkëmbimit të votave me mallra (miell, patate, arra..., bagëti, derra, viça, dele..., pajisje elektronike, celularë, laptopë etc). Bëhet fjalë për një blerje të pastër votash, që konsumohet pa ndroje nga LSI, sepse ka boshllëk ligjor në këtë aspekt.

Reforma në drejtësi nga qeveria Rama-Basha (Meta s'duhet të jetë faktor)

10. 01. 2016 nga Vëzhguesi

Pragmatizem

E njëjta fabul e vjetër 25 vjeçare e stër-përsëritur, i njëjti refren non-stop (nga të huajt) se reforma në drejtesi duhet të ketë konsensusin e PS-PD-së, përndryshe do degjeneroj në ren-formë si gjithmonë. Meqenëse kështu, dhe meqenëse sot kjo reformë është kushti i mbetur për anëtarësimin në BE, zgjidhja më racioanale e funksionale do ishte një qeveri e përbashkët Rama-Basha.

Një protestë e dëshpëruar e nostalgjikëve të ish-Jugosllavisë

08. 01. 2016 nga Vëzhguesi

kosova_veze.jpg

Pavarësisht se e kamuflojnë me retorikë nacionaliste aktivitetin e tyre destruktiv anti-qeveritar, është shumë evidente tani se grupi i njerëzve që suporton VV-ne dhe të ashtuquajturën opozitë kosovare, janë thjesht nostalgjikë të së shkuarës, që psherëtijnë për kohën e Titos, të cilët shpërbërjen e Jugosllavisë e konsiderojnë si më të madhen hata.

Një vit tjetër i keq për lirinë e shtypit (dhe darka gala e Kryeministrit Rama me Gazetarët)

07. 01. 2016 nga Frank Shkreli

Frank_Shkreli.jpg

Viti 2015 ishte një vit i dominuar nga sfida të mëdha botërore, ishte një vit i dominuar nga lufta, terrorizmi, nga shtypjet dhe kriza në shumë pjesë të botës. Siç duket, sa më e keqe të jetë situata botërore dhe sa më të ashpëra të jenë tensionet në marrëdhënjet ndërkombëtare, puna e gazetarit jo vetëm që bëhet më e vështirë, por edhe më e rrezikshme, për të mos thënë më vdekjeprurëse. Në këtë pikëpamje, as viti që kaloi nuk ishte një përjashtim.

Lajmet e Fundit

Kritiket-Blog Letersi Kritika-dejavu Kalendar